BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy lek w profilaktyce i leczeniu infekcji ludzkim rinowirusem (hrv)
słowa kluczowe: infekcje, lek, rinowirus, HRV, zakażenia dróg oddechowych, biochemia, biofizyka, biotechnologia
numer oferty: 259

Ludzki rinowirus (Human Rhinovirus, HRV) należy do rodziny Picornaviridae. Wiriony HRV stanowią jedne z najmniejszych znanych wirusów, a ich średnica nie przekracza 30 nm. W ciągu roku, zwłaszcza w okresie jesieni i wiosny, wywołują u ludzi infekcje górnych dróg oddechowych, objawiające się przeziębieniem. Jak podaje portal medyczny Medscape, są przyczyną aż 25-80% wszystkich przypadków zachorowań. Mimo iż kojarzone głównie z przeziębieniem, rinowirusy wywołują również zapalenie ucha środkowego, zatok, dolnych dróg oddechowych, w tym oskrzelików, oskrzeli i płuc. U dzieci mogą powodować również świszczący oddech i zaostrzenia astmy.


Mimo iż wirusy te są przyczyną tak częstych infekcji górnych dróg oddechowych u ludzi, nie jest możliwe opracowanie skutecznej szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniom wywołanym przez te wirusy. Problem stanowi fakt, iż ludzkie rinowirusy występują w bardzo wielu serotypach (znanych jest ponad 100 serotypów HRV). Obecnie nie są też znane komercyjnie dostępne leki, które hamowałyby replikację ludzkich rinowirusów. W grono poszukiwań leku na HRV wpisuje się nowy wynalazek Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowiący niniejszą ofertę.

Zalety proponowanego leku:

  • potwierdzona zdolność hamowania replikacji ludzkiego rinowirusa (HRV),
  • niska toksyczność preparatu w badaniach in vitro,
  • możliwość stosowania w postaci roztworu lub aerozolu podawanego do górnych dróg oddechowych.               

 

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Chemii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszej komercjalizacji tej innowacji, zwłaszcza w zakresie nabycia licencji na opisany nowy środek oraz jego zastosowanie.

zastosowanie rynkowe: potencjalne zastosowanie w profilaktyce i leczeniu infekcji rinowirsuem (HRV)
branża: biochemia, biofizyka, biologia, biologia medyczna, biotechnologia, medycyna, nauki farmaceutyczne
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, consulting, spółka spin-off, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Klaudia Polakowska
telefon: +48 12 664 42 13, +48 519 329 129
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapraszamy do obejrzenia plakatów, które były prezentowane w ramach Demo Day II +
W styczniu zakończy się projekt realizowany przez CTT CITTRU w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Inkubator Innowacyjności+. Wsparliśmy między innymi wybranych w konkursie 18 zespołów badawczych, które pracują nad nowatorskimi technologiami. Dzięki środkom przyznanym przez CTT CITTRU sfinansowane zostały prace przedwdrożeniowe, które umożliwiły podniesienie atrakcyjności tych wynalazków i zwiększyły zainteresowanie nimi inwestorów
Innowacyjny preparat dla ryb
Naukowcy związani z Uniwersytetem Jagiellońskim opracowali, a następnie opatentowali preparat wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu ryb. Środek jest już dostępny na rynku i może być stosowany zarówno u ryb ozdobnych, jak i tych przeznaczonych do konsumpcji.
Naukowcy z UJ odkryli nieoczekiwane działanie protoporfiryn
Metoda opatentowana przez naukowców z UJ daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie osób wymagających przeszczepu komórek krwiotwórczych. Badacze analizują substancję, która może lepiej mobilizować komórki, niż lek standardowo stosowany u pacjentów.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska