BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy przeciwbakteryjny filtr uv w kremach przeciwsłonecznych
słowa kluczowe: filtr przeciwsłoneczny , kosmetyki, kremy przeciwsłoneczne, wyroby medyczne, kremy do pielęgnacji skóry
numer oferty: 250

Nowy filtr przeciwsłoneczny oparty został na nanocząstkach ZnO, które  dodatkowo opłaszczono biokompatybilnym polimerem – chitozanem. Materiał posiada wysoką zdolność do absorpcji promieniowania ultrafioletowego ale również wykazuje wysoką aktywność przeciw opornym szczepom bakteryjnym. Jednocześnie badania potwierdziły brak aktywności cytotoksycznej wobec ludzkich keratynocytów.Ochrona przeciwsłoneczna
Filtry przeciwsłoneczne stosowane w kremach to zazwyczaj nieprzeźroczyste substancje które wydajnie blokują szkodliwe dla skóry promieniowanie UVA oraz UVB. Ze względu na pochodzenie składników blokujących promieniowanie ultrafioletowe filtry można podzielić na dwie klasy: pochodzenia nieorganicznego i organicznego. Pierwsze to filtry fizyczne, działające jak mikrolustra, wśród których najpopularniejszymi są te oparte na ditlenku tytanu oraz tlenku cynku. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, w których substancje blokujące promieniowanie UV są pochodzenia organicznego, filtry fizyczne, oparte na wspomianych tlenkach metali, nie ulegają degradacji pod wpływem promieni słonecznych.  Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie np. ditlenku tytanu
w komercyjne dostępnych kremach może prowadzić do wytwarzania podczas ekspozycji na światło ultrafioletowe Reaktywnych Form Tlenu (ROS, z ang. Reactive Oxygen Species), które odpowiadają np. za uszkodzenia DNA oraz przyspieszają proces starzenia skóry.
 
Wielofunkcyjny kompozyt ZnO – biopolimer
Prezentowany nanokompozyt oparty jest na nanocząstkach tlenku cynku (ZnO). Powierzchnia nanocząstek dodatkowo została pokryta biokompatybilnym polimerem jakim jest chitosan (CS).

Główne zalety materiału to:
  • doskonała absorpcja promieniowania  UVA/UVB,
  • niski współczynnik załamania światła,
  • stabilność chemiczna podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
  • aktywność bakteriobójcza wobec opornych szczepów bakterii (Staphylococcus aureus, Escherichia coli),
  • brak aktywności cytotoksycznej wobec ludzkich keratynocytów.
Wielofunkcyjny kompozyt ZnO–biopolimer likwiduje ryzyko związane
z wykorzystaniem nanocząstek półprzewodników jako składników aktywnych w kremach przeciwsłonecznych.
Materiał jest przedmiotem zgłoszenia patentowego a wynalazek jest rozwijany przez zespół naukowy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych komercyjnym wykorzystaniem opisanego rozwiązania.
zastosowanie rynkowe: kosmetyki, kremy przeciwsłoneczne, wyroby medyczne, kremy do pielęgnacji skóry
branża: chemia, inżynieria materiałowa, medycyna, przemysł kosmetyczny
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, consulting, spółka spin-off, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16, +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Innowacyjny materiał do leczenia ubytków kostnych
Najczęściej stosowane leki przy leczeniu osteoporozy często posiadają poważne skutki uboczne, ponieważ są wprowadzane doustnie lub dożylnie. Rozwiązanie powstające na UJ umożliwia miejscowe podanie i lokalne działanie substancji.
Jakość krwi do transfuzji, czy można ją łatwo sprawdzić?
Krew i produkty krwiopochodne codziennie ratują i poprawiają jakość życia wielu pacjentów. Popyt na krew jest ogromny i tylko w nikłym stopniu zaspokojony przez jej podaż. Dotychczas nie udało się opracować metody produkcji krwi - jedynym jej źródłem jest człowiek – bez pomocy dawców krwi bardzo utrudnione byłoby funkcjonowanie szpitali, w szczególności w zakresie przeprowadzania zabiegów, operacji oraz ratowania życia w nagłych przypadkach. Wyzwaniem dla służb jest nie tylko zabezpieczenie dostępu do wystarczającej ilości krwi, ale również zadbanie o jej jakość.
Spacer przyszłości wśród historii

Zabytki oraz przedmioty zabytkowe są ważnym elementem naszej historii i świadectwem przeszłych pokoleń. Jednak do części z nich dostęp jest mocno utrudniony, są w szczątkowej formie lub nie jest możliwe prezentowanie ich w innym miejscu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowe technologie.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska