BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wielofunkcyjny hydrożelowy materiał hybrydowy do zastosowań w leczeniu ubytków kostnych, w szczególności ubytków spowodowanych osteoporozą
słowa kluczowe: wstrzykiwalne hydrożele, hydroksyapatyt, alendronian, nośniki leków, biomineralizacja, osteoporoza, bioaktywność, materiały hybrydowe, cząstki krzemionkowe, biopolimery, kolagen, chitozan, kwas hialuronowy
numer oferty: P490

Istota wynalazku:

Prezentowany wynalazek to wstrzykiwalny, hydrożelowy materiał hybrydowy o potencjale terapeutycznym do stosowania w medycynie regeneracyjnej, w szczególności przydatny w leczeniu ubytków kostnych spowodowanych osteoporozą. Materiał ten może zostać wprowadzony w miejsce ubytku w sposób mało inwazyjny (iniekcja), gdzie żelując w warunkach fizjologicznych utworzy rusztowanie umożliwiające proces regeneracji i będzie jednocześnie pełnił funkcję układu do kontrolowanego dostarczania substancji leczniczej (alendronianu) odgrywającej kluczową rolę w terapii osteoporozy.

Problem jaki rozwiązuje:

Wynalazek ten może być potencjalnie wykorzystany do odbudowy/usuwania trudno dostępnych ubytków kostnych, do rekonstrukcji inwazyjnymi metodami klasycznymi w tym zwłaszcza osteoporotycznych, dla których aktualnie brak jest alternatywnych rozwiązań.

W jaki sposób:

Materiał hybrydowy uzyskano poprzez rozproszenie w hydrożelowej biopolimerowej matrycy (kolagen-chitozan-modyfikowany lizyną kwas hialuronowy) krzemionkowo-apatytowych submikronowych cząstek z przyłączonym do ich powierzchni alendronianem sodu, lekiem stosowanym w leczeniu osteoporozy.

Tak skonstruowane biopolimerowe rusztowania sieciowane chemicznie substancją pochodzenia naturalnego pełni dodatkowo funkcję układu do kontrolowanego dostarczania substancji aktywnej (alendronianu) odgrywającej kluczową rolę w terapii osteoporozy w miejscu uszkodzenia tkanki kostnej. Rozwiązanie to zapewnia nieinwazyjną lokalizację bioaktywnego rusztowania wykazującego jednocześnie właściwości terapeutyczne w miejscu implantacji, tym samym istotnie ograniczając niekorzystne skutki uboczne związane z doustnym/dożylnym podawaniem alendronianu.

zastosowanie rynkowe:

Hydrożelowy materiał hybrydowy jest w szczególności przydatny w leczeniu ubytków kostnych spowodowanych osteoporozą.

Jaka jest przewaga nad dotychczasowymi rozwiązaniami:

1. Prosta i tania metoda otrzymywania,

2. Wstrzykiwalność i zdolność do żelowania  w warunkach fizjologicznych (37ºC),

3. Potencjał terapeutyczny - zapewnienie lokalnego działania alendronianu i  zminimalizowaniu ogólnoustrojowych skutków ubocznych związanych z doustnym/dożylnym podawaniem tego leku,

4. Biokompatybilny skład hydrożelu, 

5. Zapewnienie biointegracji materiału z kością przy jednoczesnym wspomaganiu procesu mineralizacji kości,

6. Pożądane właściwości mechaniczne.

 

Wynalazek jest chroniony zgłoszeniem patentowym.

 

Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych dalszym rozwojem tego projektu przy współpracy z naukowcami w ramach projektów badawczo-rozwojowych (np. NCBR), a w dalszej perspektywie – wdrożenia wypracowanego produktu.

Logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

branża: bioinżynieria, biologia medyczna, inżynieria materiałowa, medycyna
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Agata Błaszczyk-Pasteczka
telefon: +48 12 664 42 12, +48 506 006 553
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapobieganie samobójstwom wśród osób pozbawionych wolności - Przewodnik dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
W polskiej Służbie Więziennej tematyka prewencji suicydalnej jest istotnym zagadnieniem. Stale prowadzony jest monitoring prób samobójczych wśród osób pozbawionych wolności w Polsce przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
Naturalna i bezpieczna opalenizna – czy to możliwe?
Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu podczas urlopu. Promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale także gdy kąpiemy się w wodzie, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami czy jeździmy na rowerze, rolkach czy nartach.
Innowacyjne rozwiązania informatyczne wykorzystywane w Life Science
Life science to nauka poświęcona jednemu z najważniejszych jeśli nie najważniejszemu obszarowi - ludzkiemu życiu. Zespoły naukowe na całym świecie nieustannie pracują nad stworzeniem innowacyjnych produktów mających na celu poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Rosnące wymagania, walka z czasem, jak również coraz większa precyzja i efektywność uzyskiwanych algorytmów sprawia, iż rozwiązania IT coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, farmacji i naukach biologicznych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska