Dzień Baterii – Nowoczesne, przyjazne środowisku ogniwa
18 lutego obchodzony jest dzień baterii. Przy tej okazji chcemy zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i powstające na Uniwersytecie Jagiellońskim rozwiązania adresujące te potrzeby.

Światowy popyt na energię elektryczną, między innymi w wyniku pandemii COVID-19, znacznie wzrósł. Oznacza to oczywiście zwiększoną produkcję (niestety w dużym stopniu pokrytą przy użyciu paliw kopalnych), ale również wzmożony rozwój technologii w zakresie akumulowania i efektywnego przesyłania energii, tak, aby korzystnie poprawić najważniejszy w magazynach energii parametr, jakim jest stosunek ilości zgromadzonej energii do masy i objętości.

W Zespole Technologii Materiałów i Nanomateriałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego grupa badawcza prowadzona przez prof. M. Molendę stworzyła technologie umożliwiające produkcję ogniw wysokiej wydajności, możliwie najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu sposobem, z łatwo dostępnych i tanich surowców. Materiał katodowy LKMNO opiera się na spinelu litowo–manganowym, materiał anodowy ma postać karbożelu o kontrolowanej strukturze, a dodatkowo naniesiony nanokompozytowy materiał katodowy CCl/nano-LFP zwiększa moc, pojemność i trwałość ogniwa i poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Technologie bateryjne rozwijane na Uniwersytecie Jagiellońskim zdecydowanie wyróżniają się na rynku, ponieważ proces otrzymywania materiałów przeznaczonych do ogniw jest tańszy od dotychczasowo stosowanych w branży i nieuciążliwy dla środowiska naturalnego – surowce mają pochodzenie roślinne i w całym procesie nie stosuje się kobaltu.

Materiały te, zastosowane w ogniwie zapewniają wyższą niż obecnie spotykana gęstość energii i daje możliwości szybkiego ładowania ogniwa. LKMNO może być również najtańszym materiałem porównując ceny surowców, osiągając stawkę 60 $/kWh.

Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapobieganie samobójstwom wśród osób pozbawionych wolności - Przewodnik dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
W polskiej Służbie Więziennej tematyka prewencji suicydalnej jest istotnym zagadnieniem. Stale prowadzony jest monitoring prób samobójczych wśród osób pozbawionych wolności w Polsce przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
Naturalna i bezpieczna opalenizna – czy to możliwe?
Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu podczas urlopu. Promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale także gdy kąpiemy się w wodzie, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami czy jeździmy na rowerze, rolkach czy nartach.
Innowacyjne rozwiązania informatyczne wykorzystywane w Life Science
Life science to nauka poświęcona jednemu z najważniejszych jeśli nie najważniejszemu obszarowi - ludzkiemu życiu. Zespoły naukowe na całym świecie nieustannie pracują nad stworzeniem innowacyjnych produktów mających na celu poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Rosnące wymagania, walka z czasem, jak również coraz większa precyzja i efektywność uzyskiwanych algorytmów sprawia, iż rozwiązania IT coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, farmacji i naukach biologicznych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska