Dzień Baterii – Nowoczesne, przyjazne środowisku ogniwa
18 lutego obchodzony jest dzień baterii. Przy tej okazji chcemy zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i powstające na Uniwersytecie Jagiellońskim rozwiązania adresujące te potrzeby.

Światowy popyt na energię elektryczną, między innymi w wyniku pandemii COVID-19, znacznie wzrósł. Oznacza to oczywiście zwiększoną produkcję (niestety w dużym stopniu pokrytą przy użyciu paliw kopalnych), ale również wzmożony rozwój technologii w zakresie akumulowania i efektywnego przesyłania energii, tak, aby korzystnie poprawić najważniejszy w magazynach energii parametr, jakim jest stosunek ilości zgromadzonej energii do masy i objętości.

W Zespole Technologii Materiałów i Nanomateriałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego grupa badawcza prowadzona przez prof. M. Molendę stworzyła technologie umożliwiające produkcję ogniw wysokiej wydajności, możliwie najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu sposobem, z łatwo dostępnych i tanich surowców. Materiał katodowy LKMNO opiera się na spinelu litowo–manganowym, materiał anodowy ma postać karbożelu o kontrolowanej strukturze, a dodatkowo naniesiony nanokompozytowy materiał katodowy CCl/nano-LFP zwiększa moc, pojemność i trwałość ogniwa i poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Technologie bateryjne rozwijane na Uniwersytecie Jagiellońskim zdecydowanie wyróżniają się na rynku, ponieważ proces otrzymywania materiałów przeznaczonych do ogniw jest tańszy od dotychczasowo stosowanych w branży i nieuciążliwy dla środowiska naturalnego – surowce mają pochodzenie roślinne i w całym procesie nie stosuje się kobaltu.

Materiały te, zastosowane w ogniwie zapewniają wyższą niż obecnie spotykana gęstość energii i daje możliwości szybkiego ładowania ogniwa. LKMNO może być również najtańszym materiałem porównując ceny surowców, osiągając stawkę 60 $/kWh.

Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Wsparcie psychologiczne online: StrongUJ – platforma wsparcia i rozwoju dla osób aktywnych zawodowo
StrongUJ to platforma wsparcia i rozwoju dla osób aktywnych zawodowo, chcących zadbać o dobrobyt psychiczny w miejscu pracy.
Technologie UJ na Demo Day Innowacji 4.0
Demo Day Innowacji 4.0 to przede wszystkim możliwość umówienia spotkań z twórcami technologii z pięciu krakowskich uczelni, w tym aż 11 innowacji z UJ!
Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy!
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska