Dzień Baterii – Nowoczesne, przyjazne środowisku ogniwa
18 lutego obchodzony jest dzień baterii. Przy tej okazji chcemy zwrócić uwagę na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i powstające na Uniwersytecie Jagiellońskim rozwiązania adresujące te potrzeby.

Światowy popyt na energię elektryczną, między innymi w wyniku pandemii COVID-19, znacznie wzrósł. Oznacza to oczywiście zwiększoną produkcję (niestety w dużym stopniu pokrytą przy użyciu paliw kopalnych), ale również wzmożony rozwój technologii w zakresie akumulowania i efektywnego przesyłania energii, tak, aby korzystnie poprawić najważniejszy w magazynach energii parametr, jakim jest stosunek ilości zgromadzonej energii do masy i objętości.

W Zespole Technologii Materiałów i Nanomateriałów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego grupa badawcza prowadzona przez prof. M. Molendę stworzyła technologie umożliwiające produkcję ogniw wysokiej wydajności, możliwie najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu sposobem, z łatwo dostępnych i tanich surowców. Materiał katodowy LKMNO opiera się na spinelu litowo–manganowym, materiał anodowy ma postać karbożelu o kontrolowanej strukturze, a dodatkowo naniesiony nanokompozytowy materiał katodowy CCl/nano-LFP zwiększa moc, pojemność i trwałość ogniwa i poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

Technologie bateryjne rozwijane na Uniwersytecie Jagiellońskim zdecydowanie wyróżniają się na rynku, ponieważ proces otrzymywania materiałów przeznaczonych do ogniw jest tańszy od dotychczasowo stosowanych w branży i nieuciążliwy dla środowiska naturalnego – surowce mają pochodzenie roślinne i w całym procesie nie stosuje się kobaltu.

Materiały te, zastosowane w ogniwie zapewniają wyższą niż obecnie spotykana gęstość energii i daje możliwości szybkiego ładowania ogniwa. LKMNO może być również najtańszym materiałem porównując ceny surowców, osiągając stawkę 60 $/kWh.

Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Spacer przyszłości wśród historii

Zabytki oraz przedmioty zabytkowe są ważnym elementem naszej historii i świadectwem przeszłych pokoleń. Jednak do części z nich dostęp jest mocno utrudniony, są w szczątkowej formie lub nie jest możliwe prezentowanie ich w innym miejscu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowe technologie.

Dzień Ziemi – jak Uniwersytet pomaga w walce o zielone jutro?
Światowy Dzień Ziemi to różnego rodzaju akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Uniwersytet Jagielloński również nie pozostaje obojętny na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zbytnim eksploatowaniem naszej planety.
Choroby neurologiczne – nowe leki. Czym zajmują się naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM
Corocznie, od 1950 roku, w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tego dnia chcielibyśmy zwrócić uwagę na grupę naukowców z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w swoich badaniach naukowych od wielu lat koncentrują się na poszukiwaniu nowych substancji biologicznie aktywnych, działających na ośrodkowy układ nerwowy, z myślą o stworzeniu nowych leków w różnych wskazaniach terapeutycznych, obejmujących przede wszystkim choroby psychiczne i neurodegeneracyjne, padaczkę, ból neuropatyczny czy wspomaganie walki z otyłością.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska