Innowacyjna technologia opracowana na UJ wylicencjonowana do Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o.
W dniu 23 czerwca w siedzibie Centrum Transferu Technologii CITTRU została podpisana umowa licencyjna na korzystanie z patentu pt. „Fotokatalityczne powłoki z TiO2 na powierzchniach polimerowych aktywowane światłem widzialnym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie” pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a firmą Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o. (InPhoCat).

Firma będzie komercjalizować produkt oparty na wynalazku opracowanym przez naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest przeznaczony do aktywacji powłok TiO2 na zakres światła widzialnego. Aktywowane powłoki wykazują w świetle dziennym wysoki potencjał unieszkodliwiania zanieczyszczeń (chemicznych oraz mikrobiologicznych) pojawiających się na rozmaitych powierzchniach wewnątrz budynków (ściany, podłogi) oraz przedmiotach codziennego użytku (np. blaty, klamki, poręcze itp.). Powierzchnie pokryte powłokami TiO2 aktywowanymi okresowo nowym preparatem będą w ten sposób systemowo chronione przed namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów, co znacznie poprawi bezpieczeństwo ich użytkowania. Preparat oparty na technologii objętej licencją będzie dostępny na rynku w III kwartale 2020 roku.

Spółka Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o. została założona w 2015 roku przez naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy prowadzą badania w zakresie fotokatalizy.

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Nowoczesne metody oceny sprawności fizycznej – od analizy chodu po bioelektrykę mięśni
Wiemy, że regularny ruch i ćwiczenia to podstawa zdrowego stylu życia. Ale czy to wystarczy? W dobie dynamicznego rozwoju technologii mamy do dyspozycji znacznie więcej niż tylko tradycyjne metody. Zaawansowane badania i nowoczesna diagnostyka pozwalają precyzyjnie określić parametry fizyczne naszego ciała i opracować indywidualny plan działania, by skutecznie wspierać wydolność organizmu, poprawiać kondycję i zapobiegać kontuzjom.
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska