Innowacyjna technologia opracowana na UJ wylicencjonowana do Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o.
W dniu 23 czerwca w siedzibie Centrum Transferu Technologii CITTRU została podpisana umowa licencyjna na korzystanie z patentu pt. „Fotokatalityczne powłoki z TiO2 na powierzchniach polimerowych aktywowane światłem widzialnym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie” pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a firmą Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o. (InPhoCat).

Firma będzie komercjalizować produkt oparty na wynalazku opracowanym przez naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest przeznaczony do aktywacji powłok TiO2 na zakres światła widzialnego. Aktywowane powłoki wykazują w świetle dziennym wysoki potencjał unieszkodliwiania zanieczyszczeń (chemicznych oraz mikrobiologicznych) pojawiających się na rozmaitych powierzchniach wewnątrz budynków (ściany, podłogi) oraz przedmiotach codziennego użytku (np. blaty, klamki, poręcze itp.). Powierzchnie pokryte powłokami TiO2 aktywowanymi okresowo nowym preparatem będą w ten sposób systemowo chronione przed namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów, co znacznie poprawi bezpieczeństwo ich użytkowania. Preparat oparty na technologii objętej licencją będzie dostępny na rynku w III kwartale 2020 roku.

Spółka Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o. została założona w 2015 roku przez naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy prowadzą badania w zakresie fotokatalizy.

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
ATOMIN 2.0 - Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki

Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego powołano do życia centrum badań materiałowych w skali atomowej dla innowacyjnej gospodarki, tzw. projekt Atomin 2.0.

Naukowcy z UJ mają pomysł na nowatorską terapię zwłóknień narządowych
Według badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w przyszłości będzie można leczyć zwłóknienia narządów wykorzystując siły natury. Mają w tym pomóc pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, czyli nanostruktury wydzielane przez komórki różnych organizmów. Na UJ odkryto ważną właściwość tych struktur i przeprowadzono badania, które dowodzą, iż pęcherzyki potencjalnie można zastosować w terapii.
Nagrody Ministra Nauki 2024

Profesor Monika Brzychczy-Włoch z UJ CM laureatką indywidualnej Nagrody Ministra Nauki 2024 za znaczące osiągnięcie w zakresie działalności wdrożeniowej.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska