Światowy Dzień Słuchu – Mikroproteza ucha środkowego UNISPRING
3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu (znany także pod nazwą Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu) zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Data została wybrana nieprzypadkowo - 3.3 symbolizuje kształt uszu. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości i zintensyfikowanie działań w dziedzinie zdrowia ucha i słuchu. W tym dniu chcielibyśmy przybliżyć innowacyjny pomysł dr n. med. Marcina Koniora z Katedry Otolaryngologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Zmysł słuchu wykorzystujemy codziennie bardzo intensywnie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dzięki niemu odbieramy otaczające nas dźwięki i poznajemy świat, komunikujemy się i wyrażamy swoje myśli, zdobywamy wykształcenie oraz unikamy niebezpieczeństw.  Na całym świecie ponad 1,5 miliarda ludzi doświadcza pogorszenia słuchu w ciągu swojego życia, z czego co najmniej 430 milionów będzie wymagało opieki. Rok temu WHO opublikowała pierwszy Światowy Raport o Słuchu. Wynika z niego, że do 2050 roku liczba osób z różnymi problemami ze słuchem wzrośnie do ponad 2,5 miliarda [1].  

Upośledzenie słuchu stanowi główny problem pacjentów cierpiących na schorzenia ucha środkowego. Jedną z najczęstszych przyczyn tej dysfunkcji jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Wiele z tych przypadków wiąże się z uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem łańcucha przewodzącego (kosteczek słuchowych) i wymaga interwencji chirurgicznej. Standardową metodą leczenia są implanty ucha środkowego. Ograniczeniem dostępnych na rynku protez jest jednak wąski zakres potencjalnego zastosowania. Prowadzi to do pojawienia się istotnych problemów logistycznych zmuszających jednostki wykonujące zabiegi wszczepienia implantów słuchowych do posiadania wielu kosztownych modeli protez. Jak dotąd, w zakresie chirurgii ucha środkowego brakuje rozwiązań umożliwiających dopasowanie jednego systemu rekonstrukcji do różnych typów uszkodzeń, które często są diagnozowane dopiero podczas operacji. Konieczne zatem wydaje się stworzenie protezy o szerokich możliwościach adaptacji pozwalającej na skuteczną poprawę słuchu w różnorodnych sytuacjach klinicznych.

Znający problem od strony praktycznej dr Marcin Konior z Katedry Otolaryngologii UJ CM we współpracy z dr hab. inż. Maciejem Kłaczyńskim z Wydziału Mechaniki i Wibroakustyki AGH opracował nową protezę do rekonstrukcji łańcucha przewodzącego ucha środkowego - UNISPRING.  Proponowana proteza dzięki właściwej proporcji pomiędzy plastycznością, elastycznością i sztywnością układu posiada możliwość indywidualnego, śródoperacyjnego dopasowania, pozwalając na skuteczną poprawę słuchu w różnorodnych rodzajach uszkodzeń. Nowy system charakteryzuje się prostą zwojową konstrukcją opartą na pojedynczym elemencie i pozwala na całkowite lub częściowe zastąpienie zniszczonego łańcucha kosteczek słuchowych. Implant zapewnia wysoką efektywność transmisji fali dźwiękowej i wyróżnia się niskim kosztem wytworzenia. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia krajów mniej rozwiniętych, których nie stać na nowoczesne i drogie rozwiązania. Wynalazek pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne. Proteza została również wszczepiona grupie pacjentów, u których wykazano jej wysoką skuteczność i bezpieczeństwo.  

Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych komercyjnym wykorzystaniem opisanego rozwiązania. Wierzymy, że proponowana mikroproteza znajdująca zastosowanie w leczeniu chirurgicznym patologii ucha środkowego poprawi komfort życia wielu pacjentów. Więcej o wynalazku tutaj.

Autor: Beata Strach

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

Źródła

1. https://www.who.int/publications/i/item/world-report-on-hearing
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapobieganie samobójstwom wśród osób pozbawionych wolności - Przewodnik dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
W polskiej Służbie Więziennej tematyka prewencji suicydalnej jest istotnym zagadnieniem. Stale prowadzony jest monitoring prób samobójczych wśród osób pozbawionych wolności w Polsce przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
Naturalna i bezpieczna opalenizna – czy to możliwe?
Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu podczas urlopu. Promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale także gdy kąpiemy się w wodzie, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami czy jeździmy na rowerze, rolkach czy nartach.
Innowacyjne rozwiązania informatyczne wykorzystywane w Life Science
Life science to nauka poświęcona jednemu z najważniejszych jeśli nie najważniejszemu obszarowi - ludzkiemu życiu. Zespoły naukowe na całym świecie nieustannie pracują nad stworzeniem innowacyjnych produktów mających na celu poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Rosnące wymagania, walka z czasem, jak również coraz większa precyzja i efektywność uzyskiwanych algorytmów sprawia, iż rozwiązania IT coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, farmacji i naukach biologicznych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska