BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przedmiotem oferty jest nowy wyrób medyczny przeznaczony do szerokiego zastosowania w rekonstrukcji aparatu przewodzącego kosteczek słuchowych ucha środkowego.

Zastosowanie: implantacja w celu zastąpienia uszkodzonych lub zniszczonych elementów w łańcuchu przewodzącym ucha środkowego

 

Upośledzenie słuchu stanowi główny problem pacjentów cierpiących na schorzenia ucha środkowego. Jedną z najczęstszych przyczyn tej dysfunkcji jest przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Wiele z tych przypadków wiąże się z uszkodzeniem lub nawet  zniszczeniem łańcucha przewodzącego (kosteczek słuchowych) i wymaga interwencji chirurgicznej. Standardową metodą leczenia są implanty ucha środkowego. Ich ograniczeniem jest jednak wąski zakres potencjalnego zastosowania. Prowadzi to do pojawienia się istotnych problemów logistycznych wymuszających posiadanie wielu kosztownych modeli protez przez jednostki wykonujące zabiegi wszczepienia implantów słuchowych. Jak dotąd, w zakresie chirurgii ucha środkowego brak jest rozwiązań umożliwiających dopasowanie jednego systemu rekonstrukcji do różnych typów uszkodzeń, które często są diagnozowane dopiero podczas operacji.

 

Proponowana proteza znajdująca zastosowanie w leczeniu chirurgicznym patologii ucha środkowego posiada możliwość indywidualnego dopasowania, pozwalając na skuteczną poprawę słuchu w różnorodnych rodzajach uszkodzeń. Nowy system charakteryzuje się prostą konstrukcją opartą na pojedynczym elemencie i pozwala na całkowite lub częściowe zastąpienie zniszczonego łańcucha kosteczek słuchowych.

 

Zalety nowej protezy:

- wysoka skuteczność transmisji fali dźwiękowej,

- bezpieczeństwo stosowania,

- funkcjonalność i śródoperacyjna łatwość modelowania,

- uniwersalność zastosowania w wielu sytuacjach klinicznych,

- niski koszt wytworzenia.

 

Wynalazek przeszedł pomyślnie testy przedkliniczne, obecnie znajduje się w fazie badań klinicznych. Proteza została wszczepiona grupie pacjentów, u których wykazano jej wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Dalsze prace ukierunkowane na wdrożenie wynalazku prowadzone są przez naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych komercyjnym wykorzystaniem opisanego rozwiązania.

logotypy projektu Inkubator Innowacyjnosci+, Fundusze Europejskie, Unia Europejska, MNiSW

branża: medycyna
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: testowana - badania kliniczne
prawa własności: współwłasność
forma współpracy: spółka spin-off, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Maciej Łojewski
telefon: +48 691 414 007
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).
Atomin 2.0 Day
Save the date! Zapraszamy 5 grudnia na spotkanie prezentujące interdyscyplinarne, analityczne i badawcze możliwości Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska