BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:

Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej (SEM),

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

 

 

Skaningowy mikroskop elektronowy (SEM) typu Quanta 3D jest wszechstronnym instrumentem pozwalającym na określanie właściwości materiałów i ich składu pierwiastkowego.  Obrazowanie próbek można przeprowadzać  w trzech trybach: wysokiej próżni, niskiej próżni oraz środowiskowym (ESEM), szczególnie ważnym dla badań obiektów biologicznych. SEM posiada detektor typu  S/TEM dla badań prowadzonych w jasnym i ciemnym polu obrazowania próbek.

Mikroskop SEM jest  wyposażony w detektory analizy fluorescencji rentgenowskiej (EDS oraz WDS) pozwalający na prowadzenie analizy chemicznej badanych próbek o poziomie czułości rzędu 0.1% składu próbki. Dodatkowo, SEM posiada układ badania dyfrakcji elektronów wstecznie rozproszonych pozwalający na określanie orientacji ziaren krystalograficznych próbek.

Mikroskop SEM jest zintegrowany z kolumną skanującej zogniskowanej wiązki jonowej (FIB). Używanie wiązki jonowej pozwala na modyfikacje powierzchni badanych próbek. Umożliwia także przygotowywania specyficznych obszarów próbek do badania ich przekrojów poprzecznych za pomocą mikroskopii transmisyjnej  (TEM).

Duża komora pozwala na badania układów o stosunkowo dużych rozmiarach.

aparatura:

Aparatura badawcza:

- Skaningowy mikroskop elektronowo-jonowy (SEM/FIB) typu Quanta 3D FEG firmy FEI.

usługi:

Usługi badawcze:

Obrazowanie SEM

- obserwacja morfologii powierzchni z wykorzystaniem elektronów wtórnych (SE);

- obserwacja względnych zmian chemicznych powierzchni z wykorzystaniem elektronów wstecznie rozproszonych (BSE) czułych na zmiany średniej liczby atomowej.

 

Mikroanaliza Rentgenowska (EDS)

- Ilościowa i jakościowa analiza składu chemicznego przypowierzchniowych warstw próbki w mikroobszarach z wykorzystaniem mikroanalizy rentgenowskiej.

 

Przygotowywanie cienkiej foli "lamelli" o grubości ok. 100 nm z próbki „bulkowej” dla pomiarów na mikroskopie transmisyjnym TEM z wykorzystaniem preparatyki jonowej FIB.

 

 

Stosowane techniki pomiarowe:

- Obrazowanie SEM - równoczesne obrazowanie preparatu w trybie elektronów wtórnych SE (topografia powierzchni) oraz wstecznie rozproszonych BSE (zmiany chemiczne powierzchni);

- Obrazowanie w trybie środowiskowym ESEM oraz zmiennej próżni LowVac preparatów nieprzewodzących i biologicznych;

- Ilościowa i jakościowa analiza składu chemicznego przypowierzchniowych warstw   próbki w mikroobszarach z wykorzystaniem mikroanalizy rentgenowskiej (EDS).

forma współpracy:
rodzaj usług badawczych:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 12 664 42 15, +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć szeroki wachlarz molekularnych, miękkich materiałów magnetycznych. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych na świecie technologii, związki uzyskane metodą opracowaną w UJ są odporne na wysokie temperatury, co zwiększa potencjał ich stosowania w różnych sektorach przemysłu.
ATOMIN 2.0 - Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki

Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego powołano do życia centrum badań materiałowych w skali atomowej dla innowacyjnej gospodarki, tzw. projekt Atomin 2.0.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska