BAZA USŁUG BADAWCZYCH
Uniwersytetu Jagiellońskiego
tematyka badań:
Aparatura umożliwia prowadzenie badań powierzchni krystalicznych z precyzją atomową. Możliwe jest również badanie lokalnej struktury elektronowej. Wynikami pomiarów są obrazy skaningowej mikroskopii tunelowej (STM), bądź mikroskopii sił atomowych (AFM) pozwalające w wielu przypadkach na określenie lokalnej struktury atomowej. Na podstawie badań spektroskopii tunelowej (STS) możliwe jest wyznaczanie energii dyskretnych poziomów, bądź krawędzi pasm przewodnictwa/walencyjnego. Zilustrować można również przestrzenny rozkład „chmur elektronowych”.
Badane są materiały krystaliczne, półprzewodnikowe, bądź przewodzące, płaskie (w skali atomowej).
aparatura:
Najnowsza generacja niskotemperaturowego mikroskopu UHV LT-STM/AFM z układem umożliwiającym jednoczesne prowadzenie pomiarów optycznych. Mikroskop zawiera dodatkowe elementy: soczewki umożliwiające prowadzenie eksperymentów optycznych, kriostat mikroskopu LT-STM/AFM, komora UHV mikroskopu z układem pompującym, zestaw elementów do podłączenia i monitorowania chłodzenia ciekłym helem, podnośnik dla kriostatu helowego, zestaw filtrów HF dla uzyskania wysokiej rozdzielczości energetycznej pomiarów.
Wśród najważniejszych parametrów specyfikacji technicznej wymienić można: możliwość prowadzenia pomiarów STM/AFM w temperaturze ciekłego helu (<5 K), czas pracy kriostatu w temperaturze ciekłego helu (<5 K) powyżej 65 h, obecność głowicy mikroskopu umożliwiającej pomiary w trybie STM i nc-AFM (q-plus), rozdzielczość energetyczna pomiarów STM/STS na poziomie 1 meV, wykorzystanie skanera mikroskopu STM/AFM z zakresem ruchu (w temperaturze 5K): X, Y, Z: 1,8 μm x 1,8 μm x 0,2 μm, obecność uchwytu na próbkę w mikroskopie wyposażonego w grzałkę umożliwiającą prowadzenie pomiarów w temperaturze przynajmniej +50 K w odniesieniu do temperatury kriostatu, wyposażenie mikroskopu w soczewki o dużej aperturze numerycznej (NA powyżej 0,4) zapewniające możliwości prowadzenia pomiarów optycznych równoczesnych z pomiarami techniką prądu tunelowego.
forma współpracy: usługi badawcze, prace zlecone cennikowe, konsorcjum, projekt, inne
rodzaj usług badawczych: pomiary, analiza, ekspertyza

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska