BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Inteligentne powierzchnie o termoprzełączalnych właściwościach bakteriobójczych
słowa kluczowe: szczotki polimerowe, nanocząstki Ag, powłoki antybakteryjne, warstwy antybakteryjne
numer oferty: P-387
Przedmiotem wynalazku są termoprzełączalne szczotki polimerowe z immobilizowanymi nanocząstkami srebra, posiadające zdolności bakteriobójcze. Najbardziej interesująca z aplikacyjnego punktu widzenia jest możliwość samoczynnej, odwracalnej zmiany właściwości antybakteryjnych warstw polimerowych z nanocząsteczkami srebra pod wpływem zmiany temperatury. Pomiary zdolności bakteriobójczych szczotek z różnych matryc polimerowych bez nanocząstek Ag wykazują silny wzrost ilości bakterii przy zmianie temperatury z 4°C do 37°C. Dla szczotek zawierających nanocząstkami Ag ilość bakterii w temperaturze 37°C zostaje zredukowana do zera, potwierdzając silny efekt bakteriobójczy, aktywujący się samoczynnie w podwyższonej temperaturze.

Antybakteryjne ‘inteligentne’ powierzchnie polimerowe mogą zostać trwale naniesione na szkło, podłoże ceramiczne, metal lub tworzywo sztuczne w tani sposób, mają one również zdolność do samooczyszczania. Warstwy te mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie typowym i niepożądanym zjawiskiem jest silne namnażanie się bakterii w podwyższonej temperaturze. Bakterie te  mogą zostać całkowicie wyeliminowane poprzez zastosowanie zaproponowanej technologii (np. w przypadku awarii chłodni w przypadku zastosowań jako opakowania żywności, wystąpienia stanu zapalnego w zastosowaniach w kosmetologii/farmacji, wzrostu temperatury w laboratoryjnej hodowli komórkowej, wystąpienia stanu zapalnego na skórze pod opatrunkiem, w przemyśle chłodniczo -klimatyzacyjnym).
 
Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem polskiego i międzynarodowego zgłoszenia patentowego. Dalsze prace nad jego rozwojem prowadzą naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpraca przy dalszym rozwoju i komercjalizacji tej technologii.


branża: biologia medyczna, chemia, inżynieria materiałowa
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, spółka spin-off, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż, inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Katarzyna Małek-Ziętek
telefon: +48 12 664 42 15, +48 519 307 961
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapobieganie samobójstwom wśród osób pozbawionych wolności - Przewodnik dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
W polskiej Służbie Więziennej tematyka prewencji suicydalnej jest istotnym zagadnieniem. Stale prowadzony jest monitoring prób samobójczych wśród osób pozbawionych wolności w Polsce przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
Naturalna i bezpieczna opalenizna – czy to możliwe?
Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu podczas urlopu. Promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale także gdy kąpiemy się w wodzie, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami czy jeździmy na rowerze, rolkach czy nartach.
Innowacyjne rozwiązania informatyczne wykorzystywane w Life Science
Life science to nauka poświęcona jednemu z najważniejszych jeśli nie najważniejszemu obszarowi - ludzkiemu życiu. Zespoły naukowe na całym świecie nieustannie pracują nad stworzeniem innowacyjnych produktów mających na celu poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Rosnące wymagania, walka z czasem, jak również coraz większa precyzja i efektywność uzyskiwanych algorytmów sprawia, iż rozwiązania IT coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, farmacji i naukach biologicznych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska