BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pożywka do hodowli komórek, tkanek i narządów płazów w warunkach in vitro
słowa kluczowe: pożywka medium hodowla komórek płazich narządy płazy komórki
numer oferty: P-438

Obecnie w badaniach i eksperymentach, w czasie których prowadzone są hodowle komórek i tkanek płazów, wykorzystywane są odpowiednio rozcieńczone mieszaniny pożywek opracowanych dla ssaków. Niestety niektóre składniki takich pożywek pomimo odpowiedniego rozcieńczenia mogą mieć toksyczny efekt na komórki płazie. Z drugiej strony po rozcieńczeniu pożywek przeznaczonych pierwotnie do hodowli tkanek i komórek ssaków, celem dostosowania do hodowli komórek płazów, obniżone zostaje stężenie wszystkich substancji, co sprawia, iż niektóre z nich przestają działać. Wskazuje to w sposób jednoznaczny, że samo rozcieńczenie pożywki opracowanej dla prowadzenia hodowli komórek ssaczych nie jest wystarczające, aby zapewnić dobre warunki dla hodowli komórek, tkanek i narządów płazów. Dlatego też opracowanie pożywki, której skład pod względem substancji aktywnych i ich stężeń byłby dopracowany do hodowli komórek płazich, jest pożądane.

Ulotka zawierająca wyniki badań porównawczych pożywkiUlotka zawierająca wyniki badań porównawczych pożywki

zastosowanie rynkowe: Specjalistyczna pożywka do hodowli komórek, tkanek i narządów płazów w warunkach in vitro. Dzięki unikatowemu składowi substancji aktywnych i dopracowaniu ich stężeń do wymogów komórek płazich, zastosowanie pożywki umożliwia długoterminową hodowlę jak również uzyskanie wysokiego stopnia proliferacji komórek i obniżenie ich śmiertelności.

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem trzech zgłoszeń zgłoszenia patentowych. Prace nad dalszym rozwojem technologii prowadzone są na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zakładzie Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszym rozwoju i komercjalizacji wynalazku, w tym jednostek chętnych do włączenia się w proces badawczo-wdrożeniowy mający na celu przeskalowania technologii do warunków przemysłowych.

Logotypy Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Inkubator Innowacyjności 2.0, Unia Europejska

branża: biologia, biotechnologia
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: testowana - sprawdzona laboratoryjnie
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Renata Bartoszewicz
telefon: +48 12 664 42 08; +48 515 493 518
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
ATOMIN 2.0 - Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki

Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego powołano do życia centrum badań materiałowych w skali atomowej dla innowacyjnej gospodarki, tzw. projekt Atomin 2.0.

Naukowcy z UJ mają pomysł na nowatorską terapię zwłóknień narządowych
Według badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w przyszłości będzie można leczyć zwłóknienia narządów wykorzystując siły natury. Mają w tym pomóc pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, czyli nanostruktury wydzielane przez komórki różnych organizmów. Na UJ odkryto ważną właściwość tych struktur i przeprowadzono badania, które dowodzą, iż pęcherzyki potencjalnie można zastosować w terapii.
Nagrody Ministra Nauki 2024

Profesor Monika Brzychczy-Włoch z UJ CM laureatką indywidualnej Nagrody Ministra Nauki 2024 za znaczące osiągnięcie w zakresie działalności wdrożeniowej.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska