BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Usprawnienie hodowli komórek macierzystych z zastosowaniem roślin mięsożernych
słowa kluczowe: komórki macierzyste hodowla in vitro usprawnienie
numer oferty: P-411, P-435, P-439

Mezenchymalne komórki macierzyste (Mesenchymal Ste Cells, MSC) to multipotencjalne komórki prekursorowe o unikatowych zdolnościach do samoodnowy, proliferacji oraz przekształcania się w wyspecjalizowane komórki obecne w wielu tkankach organizmu, takich jak mięśnie, tkanka tłuszczowa, fi broblasty, chrząstki, ścięgna i tkanka nerwowa. Cechują się również zdolnościami wpływu na układ odpornościowy poprzez wydzielanie związków wspomagających reakcję immunologiczną skierowaną m.in. przeciwko bakteriom oraz pasożytom. Mają właściwości pozwalające na wydzielanie związków chemicznych pobudzających tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Wszystkie te cechy powodują, iż znajdują one zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, transplantologii oraz w leczeniu wielu chorób. Jednym ze źródeł pozyskiwania MSC jest krew pępowinowa i galareta Whartona. Z powodu niewielkiej liczby MSC w materiale wyjściowym konieczne jest prowadzenie hodowli in vitro, w celu uzyskania odpowiednio dużej ilości materiału biologicznego, który można podać pacjentowi. Metody izolacji oraz hodowli mezenchymalnych komórek macierzystych, w tym używane podłoża do hodowli, odgrywają kluczowa rolę w uzyskaniu odpowiedniego materiału biologicznego gwarantującego sukces terapeutyczny. Stąd też ciągłe doskonalenie procedur uzyskiwania i prowadzenia hodowli in vitro MSC jest niezwykle pożądane.

Ulotka zawierająca zdjęcia i porównania wyników badańUlotka zawierająca zdjęcia i porównania wyników badań

zastosowanie rynkowe:

Przedmiotem oferty jest sposób hodowli mezenchymalnych komórek macierzystych z zastosowaniem wydzielin roślinnych mięsożernych, które zwiększają adherentność komórek, ich proliferację oraz przeciwdziałają ich różnicowaniu dzięki czemu utrzymują one dłużej potencjał pluripotencji („macierzystości”).

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem trzech zgłoszeń zgłoszenia patentowych. Prace nad dalszym rozwojem technologii prowadzone są na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zakładzie Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszym rozwoju i komercjalizacji wynalazku, w tym jednostek chętnych do włączenia się w proces badawczo-wdrożeniowy mający na celu przeskalowania technologii do warunków przemysłowych.


Logotypy Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Inkubator Innowacyjności 2.0, Unia Europejska

branża: biologia, biotechnologia
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: testowana - sprawdzona laboratoryjnie
prawa własności: współwłasność
forma współpracy: licencja, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Renata Bartoszewicz
telefon: +48 12 664 42 08; +48 515 493 518
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Wsparcie psychologiczne online: StrongUJ – platforma wsparcia i rozwoju dla osób aktywnych zawodowo
StrongUJ to platforma wsparcia i rozwoju dla osób aktywnych zawodowo, chcących zadbać o dobrobyt psychiczny w miejscu pracy.
Technologie UJ na Demo Day Innowacji 4.0
Demo Day Innowacji 4.0 to przede wszystkim możliwość umówienia spotkań z twórcami technologii z pięciu krakowskich uczelni, w tym aż 11 innowacji z UJ!
Możliwy przełom w leczeniu osteoporozy!
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska