BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przedmiotem oferty są barwniki fluorescencyjne do znakowania będące pochodnymi barwników z rodziny Safirinium.

Zastosowanie: śledzenie wybranych procesów biologicznych i biocząsteczek in vitro lub in vivo z wykorzystaniem zjawiska fluorescencji.

Zastosowanie: badania biologiczne, badania medyczne, biotechnologia

Barwniki fluorescencyjne są szeroko wykorzystywane w badaniach naukowych z sektora life science, np. do śledzenia procesów biochemicznych zachodzących w komórkach i tkankach, obrazowania mikroskopowego, czy też znakowania biocząsteczek i leków. Ich znaczące rozpowszechnienie wynika z łatwości i czułości pomiarów fluorescencji.

Oprócz samej fluorescencji, dla zastosowania barwników ogromne znaczenie mają grupy funkcyjne pozwalające na szybkie, skuteczne i selektywne połączenie barwnika z docelową biocząsteczką lub lekiem. Takie właściwości posiadają substancje wchodzące w skład opisywanego wynalazku - azydki organiczne i terminalne alkiny. Nie występują one w podstawowych procesach biologicznych, a katalizowana jonami miedzi reakcja ich cykloaddycji jest uważana za reakcję „bioortogonalną”, czyli taką, która nie zakłóca procesów biologicznych, a zarazem nie jest przez nie utrudniana. Jednocześnie reakcja ta może swobodnie przebiegać w warunkach zbliżonych do występujących w organizmach żywych – w środowisku wodnym, wobec jonów i innych cząsteczek. Te właściwości są niezwykle cenne, ponieważ dzięki odpowiednio zaprojektowanemu znakowaniu pozwalają na selektywne śledzenie wybranych procesów biologicznych lub biocząsteczek in vitro lub in vivo.



Obecnie Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą w zakresie komercyjnego wykorzystania opisanych barwników fluorescencyjnych.

zastosowanie rynkowe:

Prezentowane barwniki fluorescencyjne będące przedmiotem oferty są pochodnymi barwników z rodziny Safirinium z wprowadzonymi fragmentami strukturalnymi mogącymi ulegać reakcjom katalizowanej miedzią cykloaddycji azydków i alkinów. Ich właściwości pozwalają na:

- selektywne łączenie barwnika fluorescencyjnego z cząsteczką docelową co pozwala na badanie skomplikowanych wielokomponentowych układów, np. komórek, organelli;

- szybkość i wydajność tworzenia połączeń między barwnikiem a cząsteczką docelową;

- wykorzystanie koncepcji click chemistry do obrazowania fluorescencyjnego z wykorzystaniem technik mikroskopowych;

- opracowanie metodologii badania procesów biologicznych, biocząsteczek i leków z użyciem pomiarów fluorymetrycznych;

- znakowanie substancji „natywnie” zawierających fragmenty azydkowe i alkinowe, lub substancji zmodyfikowanych przez wprowadzenie azydku czy alkinu.

zastosowanie rynkowe: barwienie fluorescencyjne

logotypy projektowe

branża: biochemia, biologia, biotechnologia, chemia, medycyna, mikrobiologia, nauki farmaceutyczne, nauki o zdrowiu
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: gotowa do wprowadzenia na rynek (prototyp)
prawa własności: współwłasność
forma współpracy: licencja, sprzedaż

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Maciej Łojewski
telefon: +48 12 691 414 007
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Na UJ opracowano nową, oszczędną metodę galwanizacji
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć szeroki wachlarz molekularnych, miękkich materiałów magnetycznych. W odróżnieniu od dotychczas stosowanych na świecie technologii, związki uzyskane metodą opracowaną w UJ są odporne na wysokie temperatury, co zwiększa potencjał ich stosowania w różnych sektorach przemysłu.
ATOMIN 2.0 - Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki

Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego powołano do życia centrum badań materiałowych w skali atomowej dla innowacyjnej gospodarki, tzw. projekt Atomin 2.0.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska