BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pochodna cisplatyny o cytotoksyczności kontrolowanej światłem UV/VIS, sposób jej wytwarzania oraz zastosowanie w terapii antynowotworowej
słowa kluczowe: cisplatyna, pochodne cisplatyny, terapia przeciwnowotworowa, onkologia, fotoizomeryzacja
numer oferty: P530

Przedmiotem oferty jest innowacyjna pochodna cisplatyny o cytotoksyczności kontrolowanej światłem UV/VIS (ultrafiolet/światło widzialne) oraz sposób otrzymywania tej pochodnej do  zastosowania w terapii antynowotworowej.

Stan techniki:

Cisplatyna jest jednym z najszerzej stosowanych leków do leczenia różnych nowotworów w tym głównie jajników, jąder, szyi i głowy, pęcherza, a także szyjki macicy, prostaty, przełyku, nerek, płuc. Jednak stosowanie cisplatyny prowadzi do licznych i poważnych skutków ubocznych. Dlatego wciąż poszukiwane są coraz to nowsze analogi i pochodne cisplatyny i sposób ich podawania.

Rozwiązanie:

Podejście według fotofarmakologii opiera się na efekcie terapeutycznym z wykorzystaniem światła i fotoaktywnej cząsteczki będącej lekiem. Przekształcenie struktury cząsteczki, za pomocą światła, może spowodować zmianę jej właściwości biologicznych i aktywności farmakologicznej skutkującą zmianą (wzmocnieniem lub osłabieniem) efektu terapeutycznego.

Fotofarmakologia w terapii jest bardzo atrakcyjna, ponieważ światło jest idealnym bodźcem terapeutycznym: światło widzialne (Vis) lub podczerwone (IR) jest nieszkodliwe dla człowieka i może docierać do dotkniętego obszaru ciała w dużej ilości (intensywność), z bardzo dobrą jakościową (długość fali), ilościową (czas naświetlania) i przestrzenną precyzją. Światło może być dostarczane bezpośrednio (skóra, oczy), endoskopowo (przewód pokarmowy, układ oddechowy, macica, drogi żółciowe, zatoki, pęcherz moczowy), przez skórę (jądra, tarczyca, niektóre węzły chłonne, mięśnie i kości) lub przez nacięcie skory (otrzewna, trzustka, wątroba, żołądek, nerki, prostata).

Wynalazek:

Naukowcy z UJ otrzymali pochodną cisplatyny podstawioną ugrupowaniem arylazopirazolu zdolną do odwracalnej fotoizomeryzacji pod wpływem światła 360-400 nm (trans-cis) i 530 nm (cis-trans). Wykazali oni, że otrzymana pochodna cisplatyny w formie nienaświetlanej charakteryzuje się względnie wysoką toksycznością w stosunku do komórek rakowych. W wyniku naświetlania światłem o długości fali 360-400 nm, związek ten przekształca się w postać o znacznie mniejszej toksyczności. Transformację z postaci mniej toksycznej z powrotem w postać bardziej toksyczną można przyspieszyć poprzez naświetlanie promieniowaniem widzialnym o długości fali około 530 nm.
Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

branża: chemia
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności:
forma współpracy: licencja, komercyjne usługi badawcze, inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16; +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Pierwszy na Uniwersytecie Jagiellońskim patent europejski ze skutkiem jednolitym na terytorium 18 państw!
Informujemy, że 19 listopada został wydany pierwszy dla Uniwersytety Jagiellońskiego Certyfikat o przyznaniu efektu jednolitego dla patentu europejskiego (EP4324326).
Atomin 2.0 Day
Save the date! Zapraszamy 5 grudnia na spotkanie prezentujące interdyscyplinarne, analityczne i badawcze możliwości Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W sprzedaży pojawił się produkt powstały na bazie technologii z UJ

Stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim technologia, która przed kilkoma laty została sprzedana spółce CHDE Polska SA, stała się podstawą do opracowania biokompatybilnych nanokapsułek, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Za chronionym patentem wynalazkiem stoją prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska