BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pochodna cisplatyny o cytotoksyczności kontrolowanej światłem UV/VIS, sposób jej wytwarzania oraz zastosowanie w terapii antynowotworowej
słowa kluczowe: cisplatyna, pochodne cisplatyny, terapia przeciwnowotworowa, onkologia, fotoizomeryzacja
numer oferty: P530

Przedmiotem oferty jest innowacyjna pochodna cisplatyny o cytotoksyczności kontrolowanej światłem UV/VIS (ultrafiolet/światło widzialne) oraz sposób otrzymywania tej pochodnej do  zastosowania w terapii antynowotworowej.

Stan techniki:

Cisplatyna jest jednym z najszerzej stosowanych leków do leczenia różnych nowotworów w tym głównie jajników, jąder, szyi i głowy, pęcherza, a także szyjki macicy, prostaty, przełyku, nerek, płuc. Jednak stosowanie cisplatyny prowadzi do licznych i poważnych skutków ubocznych. Dlatego wciąż poszukiwane są coraz to nowsze analogi i pochodne cisplatyny i sposób ich podawania.

Rozwiązanie:

Podejście według fotofarmakologii opiera się na efekcie terapeutycznym z wykorzystaniem światła i fotoaktywnej cząsteczki będącej lekiem. Przekształcenie struktury cząsteczki, za pomocą światła, może spowodować zmianę jej właściwości biologicznych i aktywności farmakologicznej skutkującą zmianą (wzmocnieniem lub osłabieniem) efektu terapeutycznego.

Fotofarmakologia w terapii jest bardzo atrakcyjna, ponieważ światło jest idealnym bodźcem terapeutycznym: światło widzialne (Vis) lub podczerwone (IR) jest nieszkodliwe dla człowieka i może docierać do dotkniętego obszaru ciała w dużej ilości (intensywność), z bardzo dobrą jakościową (długość fali), ilościową (czas naświetlania) i przestrzenną precyzją. Światło może być dostarczane bezpośrednio (skóra, oczy), endoskopowo (przewód pokarmowy, układ oddechowy, macica, drogi żółciowe, zatoki, pęcherz moczowy), przez skórę (jądra, tarczyca, niektóre węzły chłonne, mięśnie i kości) lub przez nacięcie skory (otrzewna, trzustka, wątroba, żołądek, nerki, prostata).

Wynalazek:

Naukowcy z UJ otrzymali pochodną cisplatyny podstawioną ugrupowaniem arylazopirazolu zdolną do odwracalnej fotoizomeryzacji pod wpływem światła 360-400 nm (trans-cis) i 530 nm (cis-trans). Wykazali oni, że otrzymana pochodna cisplatyny w formie nienaświetlanej charakteryzuje się względnie wysoką toksycznością w stosunku do komórek rakowych. W wyniku naświetlania światłem o długości fali 360-400 nm, związek ten przekształca się w postać o znacznie mniejszej toksyczności. Transformację z postaci mniej toksycznej z powrotem w postać bardziej toksyczną można przyspieszyć poprzez naświetlanie promieniowaniem widzialnym o długości fali około 530 nm.
Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

branża: chemia
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii: wymagająca prac B+R
prawa własności:
forma współpracy: licencja, komercyjne usługi badawcze, inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16; +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska