BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pochodna cisplatyny o cytotoksyczności kontrolowanej światłem UV/VIS, sposób jej wytwarzania oraz zastosowanie w terapii antynowotworowej
słowa kluczowe: cisplatyna, pochodne cisplatyny, terapia przeciwnowotworowa, onkologia, fotoizomeryzacja
numer oferty: P530

Przedmiotem oferty jest innowacyjna pochodna cisplatyny o cytotoksyczności kontrolowanej światłem UV/VIS (ultrafiolet/światło widzialne) oraz sposób otrzymywania tej pochodnej do  zastosowania w terapii antynowotworowej.

Stan techniki:

Cisplatyna jest jednym z najszerzej stosowanych leków do leczenia różnych nowotworów w tym głównie jajników, jąder, szyi i głowy, pęcherza, a także szyjki macicy, prostaty, przełyku, nerek, płuc. Jednak stosowanie cisplatyny prowadzi do licznych i poważnych skutków ubocznych. Dlatego wciąż poszukiwane są coraz to nowsze analogi i pochodne cisplatyny i sposób ich podawania.

Rozwiązanie:

Podejście według fotofarmakologii opiera się na efekcie terapeutycznym z wykorzystaniem światła i fotoaktywnej cząsteczki będącej lekiem. Przekształcenie struktury cząsteczki, za pomocą światła, może spowodować zmianę jej właściwości biologicznych i aktywności farmakologicznej skutkującą zmianą (wzmocnieniem lub osłabieniem) efektu terapeutycznego.

Fotofarmakologia w terapii jest bardzo atrakcyjna, ponieważ światło jest idealnym bodźcem terapeutycznym: światło widzialne (Vis) lub podczerwone (IR) jest nieszkodliwe dla człowieka i może docierać do dotkniętego obszaru ciała w dużej ilości (intensywność), z bardzo dobrą jakościową (długość fali), ilościową (czas naświetlania) i przestrzenną precyzją. Światło może być dostarczane bezpośrednio (skóra, oczy), endoskopowo (przewód pokarmowy, układ oddechowy, macica, drogi żółciowe, zatoki, pęcherz moczowy), przez skórę (jądra, tarczyca, niektóre węzły chłonne, mięśnie i kości) lub przez nacięcie skory (otrzewna, trzustka, wątroba, żołądek, nerki, prostata).

Wynalazek:

Naukowcy z UJ otrzymali pochodną cisplatyny podstawioną ugrupowaniem arylazopirazolu zdolną do odwracalnej fotoizomeryzacji pod wpływem światła 360-400 nm (trans-cis) i 530 nm (cis-trans). Wykazali oni, że otrzymana pochodna cisplatyny w formie nienaświetlanej charakteryzuje się względnie wysoką toksycznością w stosunku do komórek rakowych. W wyniku naświetlania światłem o długości fali 360-400 nm, związek ten przekształca się w postać o znacznie mniejszej toksyczności. Transformację z postaci mniej toksycznej z powrotem w postać bardziej toksyczną można przyspieszyć poprzez naświetlanie promieniowaniem widzialnym o długości fali około 530 nm.
Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

branża:
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii:
prawa własności:
forma współpracy:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Agata Błaszczyk-Pasteczka
telefon: +48 12 664 42 12; +48 506 006 553
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapobieganie samobójstwom wśród osób pozbawionych wolności - Przewodnik dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
W polskiej Służbie Więziennej tematyka prewencji suicydalnej jest istotnym zagadnieniem. Stale prowadzony jest monitoring prób samobójczych wśród osób pozbawionych wolności w Polsce przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
Naturalna i bezpieczna opalenizna – czy to możliwe?
Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu podczas urlopu. Promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale także gdy kąpiemy się w wodzie, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami czy jeździmy na rowerze, rolkach czy nartach.
Innowacyjne rozwiązania informatyczne wykorzystywane w Life Science
Life science to nauka poświęcona jednemu z najważniejszych jeśli nie najważniejszemu obszarowi - ludzkiemu życiu. Zespoły naukowe na całym świecie nieustannie pracują nad stworzeniem innowacyjnych produktów mających na celu poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Rosnące wymagania, walka z czasem, jak również coraz większa precyzja i efektywność uzyskiwanych algorytmów sprawia, iż rozwiązania IT coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, farmacji i naukach biologicznych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska