BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Mieszane szczotki polimerowe jako warstwy o wysokiej anizotropii przewodnictwa i niskiej pracy wyjścia do zastosowań elektrycznych
słowa kluczowe: mieszane szczotki polimerowe, polimery jonowe, polimery skoniugowane, praca wyjścia, anizotropia przewodnictwa
numer oferty: P508

Technologia dotyczy sposobu wytwarzania mieszanych szczotek polimerowych, czyli rozciągniętych łańcuchów polimerowych przytwierdzonych do przewodzącego podłoża. Taka struktura kierunkowo przewodzi prąd elektryczny i efektywnie obniża pracę wyjścia podłoża przewodzącego czy elektrody.

Stan techniki:

Dynamiczny rozwój w dziedzinie polimerów skoniugowanych sprawił, że mogą one wykazywać przewodnictwo tak wysokie jak metale. Polimery skoniugowane znalazły zastosowanie w organicznych ogniwach słonecznych, czujnikach chemicznych i biologicznych, tranzystorach polowych oraz urządzeniach do magazynowania energii. W tych zastosowaniach polimery najczęściej są syntezowane w masie i odkładane na powierzchniach jako filmy za pomocą powlekania obrotowego (ang. spin-coating). Jednak ze względu na słabą energię oddziaływań z podłożem (adsorpcja fizyczna), mogą dość łatwo ulegać rozwarstwianiu, odłączeniu od podłoża a polimeryzacja w masie nie zapewnia wystarczającego uporządkowania makrocząsteczek co utrudnia uzyskiwanie materiałów o kierunkowym przewodnictwie.

Rozwiązanie:

Innowacja daje metodę tworzenia rozciągniętych i trwale przyłączonych do powierzchni łańcuchów polimerowych złożonych z dwóch typów polimerów (skoniugowane i polielektrolitowe), które są molekularnie uporządkowane i zorientowane prostopadle do podłoża, co umożliwia wydajny transport nośników ładunku.

Taka struktura charakteryzuje się:

  • anizotropowym przewodnictwem warstwy szczotki polimerowej
  • ultraniską pracą wyjścia 2.3 – 3.6 eV.

 Mieszane szczotki polimerowe


Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

branża:
forma ochrony: zgłoszenie patentowe
dojrzałość technologii:
prawa własności:
forma współpracy:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Agata Błaszczyk-Pasteczka
telefon: +48 12 664 42 12; +48 506 006 553
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Zapobieganie samobójstwom wśród osób pozbawionych wolności - Przewodnik dla funkcjonariuszy Służby Więziennej
W polskiej Służbie Więziennej tematyka prewencji suicydalnej jest istotnym zagadnieniem. Stale prowadzony jest monitoring prób samobójczych wśród osób pozbawionych wolności w Polsce przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
Naturalna i bezpieczna opalenizna – czy to możliwe?
Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu podczas urlopu. Promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale także gdy kąpiemy się w wodzie, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami czy jeździmy na rowerze, rolkach czy nartach.
Innowacyjne rozwiązania informatyczne wykorzystywane w Life Science
Life science to nauka poświęcona jednemu z najważniejszych jeśli nie najważniejszemu obszarowi - ludzkiemu życiu. Zespoły naukowe na całym świecie nieustannie pracują nad stworzeniem innowacyjnych produktów mających na celu poprawić jakość naszego życia i zdrowia. Rosnące wymagania, walka z czasem, jak również coraz większa precyzja i efektywność uzyskiwanych algorytmów sprawia, iż rozwiązania IT coraz częściej wykorzystywane są w medycynie, farmacji i naukach biologicznych.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska