BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zestaw stabilizujący
słowa kluczowe: stabilizacja próbki, mikroskop, pomiary
numer oferty: 293
Przedmiotem oferty jest zestaw stabilizujący, zwłaszcza do stabilizacji próbki podczas pomiarów z użyciem mikroskopu (np. ramanowskiego lub sił atomowych) ze szczególnym uwzględnieniem badań preparatów w roztworach wodnych.

Problem techniczny przy pomiarach mikroskopowych

Zachowanie jednej pozycji badanej próbki podczas pomiarów z użyciem mikroskopu jest niezmiernie ważne, a w szczególności gdy:
ü  interesujący obiekt jest małych rozmiarów,
ü  miejsce wybrane do pomiaru musi być dokładnie sprecyzowane,
ü  zachodzi potrzeba zastosowania kilku technik badawczych (np. spektroskopia ramanowska i mikroskopia sił atomowych) dla dokładnie tego samego miejsca próbki.
Podczas pracy z mikroskopem istnieje duże niebezpieczeństwo przesunięcia nieprzymocowanej próbki, z tego względu, iż operator manipuluje różnymi elementami mikroskopu, np. przesłonami, rewolwerem z obiektywami. Mikroskopy często wyposażone są w dwa uchwyty umożliwiające przymocowanie próbki, ale tylko gdy jest ona płaska, nie wymaga zanurzenia w roztworze i możliwe jest jej umieszczenie na szkiełku pomiarowym (np. szkiełko mikroskopowe). Szczególną niedogodnością uchwytów proponowanych przez producenta jest brak możliwości stabilizacji położenia próbki podczas pomiarów w roztworze.
 

Zestaw stabilizujący rozwiązaniem problemu

Zestaw stabilizujący zawiera zewnętrzny uchwyt do mocowania zestawu na stoliku pomiarowym mikroskopu oraz otwór służący do umieszczania i unieruchamiania w nim naczynia pomiarowego. Po zamocowaniu zewnętrznego uchwytu na stoliku pomiarowym mikroskopu i umieszczeniu naczynia pomiarowego w otworze, ruch naczynia w płaszczyźnie stolika mikroskopu jest zablokowany.
Zestaw stabilizujący może być wykonany techniką wydruku 3D. Zapewnia to elastyczność w dostosowaniu wymiarów zestawu do konkretnego stolika mikroskopu, a także w sposobie dostarczenia produktu zainteresowanemu klientowi:
  • jako w pełni wykończony wyrób dostosowany do parametrów przekazanych przez klienta,
  • plik z instrukcją dla drukarki 3D.

  

Zestaw stabilizujący, zwłaszcza do stabilizacji próbki podczas pomiarów z użyciem mikroskopu jest przedmiotem zgłoszenia patentowego.

Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych uzyskaniem licencji na opisany zestaw, jego zastosowanie oraz współpracą z Twórcami zestawu z Wydziału Chemii UJ.



zastosowanie rynkowe: badania i pomiary mikroskopowe
branża: biologia, biotechnologia, chemia, elektronika, elektrotechnika, inżynieria chemiczna, technologia chemiczna
forma ochrony: patent
dojrzałość technologii: gotowa do wprowadzenia na rynek (prototyp)
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: licencja, komercyjne usługi badawcze, sprzedaż, inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: dr Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16, +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska