BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowe materiały optyczne
numer oferty: 350

Przedmiotem oferty są nowe materiały optyczne do zastosowania w optyce nieliniowej.

Zastosowanie: urządzenia i elementy optyczne, optoelektronika, optyka nieliniowa

 

Obecnie sektor technologiczny wykorzystujący materiały optyczne wykazuje szybkie tempo rozwoju. Poszukiwane są rozwiązania charakteryzujące się szczególnymi efektami fizycznym znanymi w optyce nieliniowej (tj. dwójłomność, druga harmoniczna), które są pożądane przy konstrukcji układów optycznych. Zjawisko dwójłomności, czyli rozdwojenie promieni świetlnych jest wykorzystywane w wielu urządzeniach optycznych, w tym ekranach ciekłokrystalicznych, modulatorach światła, OAGs (optical axis gratings), a także przy produkcji elementów optycznych np. pryzmatu Nicola, płytek półfalowych. Filtry o znanej dwójłomności są wykorzystywane np. w kamerach w celu zniwelowania nieodwracalnego zniekształcenia sygnału tzw. spatial aliasing. Efek ten odgrywa także kluczową rolę w procesach nieliniowych, w tym w generowaniu drugiej harmonicznej światła (SHG), czyli światła o dwukrotnie krótszej długości fali niż światło padające. Materiały wykazujące nieliniowe właściwości optyczne (NLO) są powszechnie wykorzystywane w optoelektronice np. do konwersji częstotliwości światła, a także w fotonice i telekomunikacji. W chwili obecnej poszukuje się nowych nieliniowych materiałów optycznych o wysokiej wydajności konwersji światła, o dużej odporności mechanicznej i optycznej (czyli o wysokim progu zniszczenia), oraz odpowiedniej przezroczystości.

Przedmiotem wynalazku są ko-kryształy, których jedna z odmian polimorficznych cechuje się wysoką wydajnością generowania drugiej harmonicznej oraz możliwością uzyskania dopasowania fazowego. Wyznaczona względna wartość SHG jest ponad 14 razy większa niż dla powszechnie stosowanego materiału nieliniowego (diwodorofosforanu potasu).Prezentowany materiał optyczny jest bezbarwny oraz o pokroju odpowiednim do hodowli dużych monokryształów nadających się do dalszej obróbki mechanicznej. Otrzymany ko-kryształ wykazuje dużą dwójłomność w porównaniu z innymi materiałami transparentnymi. Maksymalna dwójłomność osiągnięta dla jednej z odmian polimorficznej wynosi 0,46. Dla porównania, kalcyt stosowany powszechnie do produkcji pryzmatów polaryzacyjnych charakteryzuje się dwójłomnością o wartości 0,17.

Materiały będące przedmiotem oferty ze względu na swoje właściwości mogą być wykorzystywane do budowy urządzeń i elementów optycznych. Ponadto, ze względu na polarność struktury mogą wykazywać efekty takie jak piroelektryczność, piezoelektryczność czy też ferroelektryczność.

Zalety technologii:

Prezentowane materiały optyczne charakteryzują się:

- duża dwójłomnością (2-3 razy większą w porównaniu do powszechnie stosowanych pryzmatów polaryzacyjnych);

- wysoką wydajnością generowania drugiej harmonicznej (14 razy większą niż w przypadku komercyjnych materiałów optyczych) oraz możliwością uzyskania efektu dopasowania fazowego;

- bezbarwnością pożądaną w kontekście zastosowań optycznych;

- pokrojem odpowiednim do hodowli dużych monokryształów nadających się do obróbki mechanicznej.

Wyżej wymienione cechy prezentowanej technologii świadczą o konkurencyjności w stosunku do materiałów stosowanych obecnie do konstrukcji układów optycznych (np. ekrany ciekłokrystaliczne, pryzmat Nicola,.układy laserowe do odczytu CD/DVD, technologia światłowodów, matryce LED, detektory fotoelektryczne).

Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego. Prace nad dalszym rozwojem metody prowadzone są na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Centrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych współpracą przy dalszym rozwoju i komercjalizacji wynalazku.                                                           

zastosowanie rynkowe: logotypy projektu Inkubator Innowacyjnosci+, Fundusze Europejskie, Unia Europejska, MNiSW
branża:
forma ochrony:
dojrzałość technologii:
prawa własności:
forma współpracy:

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Renata Bartoszewicz
telefon: 12 664 42 08, 515 493 518
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
ATOMIN 2.0 - Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki

Na Wydziale Chemii i Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego powołano do życia centrum badań materiałowych w skali atomowej dla innowacyjnej gospodarki, tzw. projekt Atomin 2.0.

Naukowcy z UJ mają pomysł na nowatorską terapię zwłóknień narządowych
Według badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w przyszłości będzie można leczyć zwłóknienia narządów wykorzystując siły natury. Mają w tym pomóc pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, czyli nanostruktury wydzielane przez komórki różnych organizmów. Na UJ odkryto ważną właściwość tych struktur i przeprowadzono badania, które dowodzą, iż pęcherzyki potencjalnie można zastosować w terapii.
Nagrody Ministra Nauki 2024

Profesor Monika Brzychczy-Włoch z UJ CM laureatką indywidualnej Nagrody Ministra Nauki 2024 za znaczące osiągnięcie w zakresie działalności wdrożeniowej.

ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska