BAZA WYNALAZKÓW
Uniwersytetu Jagiellońskiego
Reaktor do badań spektroskopowych
słowa kluczowe: komora reakcyjna, komora pomiarowa, badania w podczerwieni, spektroskopia
numer oferty: 359

Przedmiotem oferty jest komora reakcyjna do pracy transmisyjnej przy zastosowaniu technik badawczych: spektroskopia IR, spektroskopia masowa czy chromatografia.

 

Słowa kluczowe: spektroskopia IR, praca w trybie transmisyjnym, badanie procesów katalizy heterogenicznej, analiza ilościowa

 

Aktualnie dostępna aparatura do prowadzenia badań spektroskopowych napotyka na szereg technicznych ograniczeń. Są nimi: zbyt wąskie przedziały temperatur aktywacji próbki czy temperatur pomiaru przebiegu reakcji oraz występująca w pewnych przypadkach niemożność przeprowadzenia pomiaru w warunkach próżniowych. Istotnym problemem jest zakłócenie wyników badania poprzez substancje pochodzące w rzeczywistości z elementów metalowych i polimerowych reaktora.

Technologia i konkurencyjność

Konstrukcja oparta na elementach stalowych, co zapewnia:

- pasywność chemiczną komory,

- wyeliminowanie niepożądanego zjawiska adsorpcji wody czy indukujących korozję reagentów na elementach układu w przebiegu reakcji; wszelkie uszczelnienia elastomerowe są chłodzone do temperatury wody chłodzącej i umieszczone w pozycjach, które powodują niemal całkowity brak kontaktu z medium gazowym wypełniającym reaktor,

- doskonałą szczelność układu.

Ponadto:

- szeroki zakres temperatur aktywacji próbki: 298-1000 K,

- szeroki zakres temperatur pracy: 100-1000 K, zarówno w warunkach próżniowych jak i w przepływie gazów,

- stabilizowana temperatura pracy, dzięki zastosowaniu sprzężonej z układem chłodząco-grzejącym termopary umieszczonej tuż nad próbką,

- zwiększona efektywność chłodzenia dzięki bezpośredniemu kontaktowi cieczy chłodzącej z ogrzewaną komorą reakcyjną,

- objętość martwa komory nie większa niż 1cm3, regulowana przez dobór odpowiednich pierścieni zapewnia rejestrację zjawisk w czasie rzeczywistym. Objętość wewnętrzna komory może być regulowana w szerokim zakresie,

- minimalizacja kosztów związana z eksploatacją urządzenia w zakresie komponentów optycznych,

- prosty demontaż przy wymianie próbki lub konieczności czyszczenia.


Oferowane rozwiązanie jest objęte ochroną patentowąCentrum Transferu Technologii CITTRU poszukuje podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem wynalazku w celach komercyjnych oraz do badań naukowo-badawczych.

logotypy projektu Inkubator Innowacyjnosci+, Fundusze Europejskie, Unia Europejska, MNiSW

branża: chemia, technologia chemiczna
forma ochrony: patent
dojrzałość technologii: wdrożona
prawa własności: wyłączne UJ
forma współpracy: inne

informacja / kontakt broker Uniwersytetu Jagiellońskiego

imię i nazwisko: Paula Janus
telefon: +48 12 664 42 16; +48 506 006 590
AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Powstaje zminiaturyzowany endoskop do ratowania życia noworodków
Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego finalizuje prace nad nowym urządzeniem wspomagającym leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. To zminiaturyzowany endoskop połączony z sondą i dozownikiem leku, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie ratujących życie niezbędnych czynności intubacyjnych w najmniej inwazyjny sposób. Urządzenie ma ułatwić leczenie, a także ograniczyć wysokie ryzyko powikłań związane z tego rodzaju procedurami wykonywanymi u noworodków.
Nowa metoda identyfikacji bakterii pomoże w walce z leptospirozą
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali metodę diagnostyczną, która może zmienić reguły gry w zwalczaniu leptospirozy i wdrażaniu programów profilaktycznych. Według naukowców nowa metoda rozwiązuje dotychczasowe techniczne problemy w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Na Uniwersytecie Jagiellońskim odkryto sposób na ograniczenia puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalniach ścieków. Polega on na utrzymywaniu w równowadze mikroorganizmów odpowiadających za kontrolowanie liczebności bakterii nitkowatych. W opinii badaczy odkrycie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji oczyszczalni, jak i ograniczyć ilość stosowanych przez nie odczynników chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 12,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska