Identyfikacja odpadów chemicznych na dnie Bałtyku

Obchodzony 17 marca Światowy Dzień Mórz ma na celu zwrócenie uwagi na ochronę środowiska wodnego. Prócz zanieczyszczenia zbiorników wodnych odpadami komunalnymi, poważnym problemem są pozostałe po wojnie pojemniki z trującymi substancjami chemicznymi.

Zgodnie z decyzją Konferencji Poczdamskiej, po II wojnie światowej w Morzu Bałtyckim zdeponowano pojemniki z bojowymi środkami trującymi (BST). 

Broń chemiczna znajduje się w Głębiach: Gotlandzkiej, Bornholmskiej i Gdańskiej i wielu innych niezidentyfikowanych miejscach; jej ilość liczy się w dziesiątkach tysięcy ton. 

Z upływem czasu pojemniki zawierające BST uległy stopniowej korozji, a chemikalia, silnie toksyczne środki o działaniu parzącym, wymiotnym etc., jak m.in. fosgen, iperyt czy tabun, uwolniły się do wody, powodując zatrucie okolicznej flory i fauny.
Precyzyjna, a jednocześnie bezpieczna identyfikacja miejsca składowania jest więc kluczowa w procesie unieszkodliwienia tych ładunków oraz oczyszczania i przywracania równowagi ekosystemu. 

Dotychczas stosowane metody są w stanie wykryć jedynie elementy metalowe na dnie morza, a szczegółowa identyfikacja musi być każdorazowo wykonywana przez człowieka. 

Zespół prof. Pawła Moskala oraz dr. Michała Silarskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował urządzenie oraz sposób nieinwazyjnego wykrywania substancji niebezpiecznych, które nie ma takich ograniczeń. Urządzenie to wykorzystuje zjawisko neutronowej aktywacji substancji, a poprzez pomiar widm dokonuje identyfikacji substancji.  

Pozwala to na bezpieczne wykrywanie substancji niebezpiecznych na dnie zbiornika wodnego i jednocześnie na określenie rozkładu gęstości niebezpiecznej substancji w badanym obiekcie.
Objęta ochroną patentową metoda jest wciąż rozwijana, a w najbliższym etapie planowane są testy detektora w warunkach laboratoryjnych. 

Więcej o wynalazku można dowiedzieć się tutaj.

Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka
Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

AKTUALNOŚCI
NAJNOWSZE INFORMACJE
Spacer przyszłości wśród historii

Zabytki oraz przedmioty zabytkowe są ważnym elementem naszej historii i świadectwem przeszłych pokoleń. Jednak do części z nich dostęp jest mocno utrudniony, są w szczątkowej formie lub nie jest możliwe prezentowanie ich w innym miejscu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowe technologie.

Dzień Ziemi – jak Uniwersytet pomaga w walce o zielone jutro?
Światowy Dzień Ziemi to różnego rodzaju akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Uniwersytet Jagielloński również nie pozostaje obojętny na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zbytnim eksploatowaniem naszej planety.
Choroby neurologiczne – nowe leki. Czym zajmują się naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM
Corocznie, od 1950 roku, w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tego dnia chcielibyśmy zwrócić uwagę na grupę naukowców z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w swoich badaniach naukowych od wielu lat koncentrują się na poszukiwaniu nowych substancji biologicznie aktywnych, działających na ośrodkowy układ nerwowy, z myślą o stworzeniu nowych leków w różnych wskazaniach terapeutycznych, obejmujących przede wszystkim choroby psychiczne i neurodegeneracyjne, padaczkę, ból neuropatyczny czy wspomaganie walki z otyłością.
ZESPÓŁ
NASI PRACOWNICY
PARTNERZY
Klaster Lifescience KrakówPACTTJagiellońskie Centrum Innowacji
Kontakt
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Centrum Transferu Technologii CITTRU
Uniwersytet Jagielloński
ul. Bobrzyńskiego 14,
30-348 Kraków

TELEFON:
+48 12 664 42 00
E-MAIL:
cittru@uj.edu.pl
Fundusze EuropejskieMNiSWInkubator InnowacyjnościUnia Europejska